Wymiana akumulatora
Czym się kierować przy wyborze nowej baterii? Czy lepiej zapłacić więcej u autoryzowanego sprzedawcy, czy zaoszczędzić i skorzystać z promocji w hipermarkecie? Zima brutalnie weryfikuje stan samochodowych akumulatorów. W niskich temperaturach spada sprawność baterii, a jednocześnie do uruchomienia zimnego silnika potrzeba więcej mocy. Co zrobić, gdy akumulator nie chce rano "zakręcić".

Czasem wystarczy doładować akumulator, podłączając go na noc do prostownika. Gdy to nie pomaga, można spróbować regeneracji baterii. Jeżeli przyczyną spadku sprawności akumulatora są zasiarczone płyty, to taki zabieg przedłuży o kilka miesięcy żywot akumulatora.

Regeneracja polega na napełnieniu akumulatora wodą destylowaną i ładowaniem go małym prądem. Trzeba to powtórzyć dwu-, czasem trzykrotnie. Następnie napełnia się akumulator elektrolitem o właściwej gęstości i ładuje raz jeszcze.

Do przeprowadzenia regeneracji konieczny jest prostownik z możliwością regulacji napięcia prądu i areometr do mierzenia gęstości elektrolitu. Jeżeli nie mamy tych urządzeń i doświadczenia, to istnieje duże ryzyko całkowitego zniszczenia baterii. Lepiej więc naprawę akumulatora powierzyć specjalistycznemu zakładowi elektrycznemu.

Stosunkowo tanio można kupić akumulator w marketach, zwłaszcza gdy trafimy na obniżkę cen, zwaną promocją. Taki zakup jest jednak nieco ryzykowny. W markecie nie spotkamy specjalisty, który doradzi, jaki akumulator będzie najlepszy dla danego auta. Nic wiadomo też, w jakich warunkach akumulator był przechowywany przed sprzedażą, czy po uruchomieniu był doładowywany? Zdarza się, że tanio kupiony akumulator służy niewiele dłużej, niż trwa okres gwarancji. Podobne ryzyko niesie ze sobą kupowanie akumulatora na stacji paliw. Radzimy kupić akumulator w specjalistycznym sklepie. Zapłacimy wprawdzie nieco drożej, ale mamy gwarancję, że bateria posłuży nam wiele lat.

Jak wybrać akumulator?

Jeżeli jednak decydujesz się na zakup akumulatora w niewyspecjalizowanym serwisie zwróć uwagę na;

  1. Pojemność akumulatora i prąd rozruchowy powinny być zgodne z zaleceniami producenta samochodu,

  2. Gabaryty nowego akumulatora muszą być takie same jak dotychczasowego. Zbyt wysoki grozi zwarciem o pokrywę i pożarem. Za niski może nie dać się prawidłowo zamocować i ulegnie uszkodzeniu wskutek drgań i wstrząsów,

  3. Sposób mocowania,

  4. Położenie biegunów plus i minus. Akumulatory produkowane są w różnych wersjach. Jeżeli kupisz baterię z odwrotnie położonymi biegunami, będziesz miał problem z jego podłączeniem w samochodzie